logo ukr  Успіння Пресвятої Діви Марії у Львові

  • Polish
  • Ukrainian
  • English

План собору

 

Фасад Собору

Зовнішній фасад базиліки має також кілька цікавих пам'яток. На фасаді храму з 1917 р., з правої сторони, можна побачити пам'ятну таблицю до 100 -річчя з дня смерті Тадеуша Костюшка. З лівої сторони вежі встановлено таблицю, присвячену Івану Павлу ІІ, на згадку про його візит до Собору та міста Львова у 2001 р. Поміж каплицями Ісуса Бичованого (Кампіанів) та Вишневецьких (Золота) можна побачити архітектонічну композицію з XVIII ст. «Ісус у гробі».

Читати далі: Фасад Собору

   

Пресвітерій

Центральне місце у храмі займає головний вівтар, який датується 1765 роком, виконаний у стилі рококо за проектом Петра Полейовського. Вівтар прикрашають чотири фігури Отців Церкви: св. Августина, св. Григорія Великого, св. Амброзія та св. Героніма, створених Мацеєм Полейовським. У центральній ніші знаходиться архітектонічна композиція, яка стилем сімох колон зі срібної бляхи нагадує ідею біблійного Дому Мудрості. Серцем витвору є Коронована ікона Матері Божої Ласкавої, прикрашена «Золотою Трояндою», подарованою Іваном Павлом ІІ. Ікона написана у 1598 р. львівським художником Юзефом Шольц- Вольфовичем. На ній зображено померлих діточок сім’ї Домагаличів, котрі навколішках прославляють Матір Божу з Дитятком. У центральній частині вівтаря знаходяться два срібних релікварія (XVIIІ ст.) з мощами різних святих. Безпосередньо над табернакулом спочиває срібний релікварій з мощами блаженного Якуба Стшемє (прибл. 1392 – 1409 рр.), покровителя львівської архідієцезії . Пречудовий срібний релікварій у формі маленької труни – подарований ще у давнину св. архієпископом Юзефом Більчевським. Копія срібного antepedium, полотна, яким покривають вівтар (може бути виготовлене з різного матеріалу), на даний момент знаходиться у контр катедрі у Любачеві, але згодом буде вмонтоване у головному вівтарі.

Читати далі: Пресвітерій

   

Підземелля

У підземеллі Базиліки, вкритому мережею заплутаних коридорів, яке веде до поховальних склепів, знаходяться гроби львівських митрополитів. Деякі з них були перенесені туди з інших львівських храмів після ІІ Світової Війни у зв'язку із загрозою осквернення радянськими окупантами. Наприклад, на увагу заслуговує могила архієпископа Болеслава Твардовського (1865 – 1944 рр.), де знаходяться мощі отця, які були відпочатку складені до гробу у костелі Матері Божої Остробрамської, який він і заснував. Також, у підземеллях можна знайти могили кількох ієрархів XIX ст. похованих у семінарійному костелі Матері Божої Громничної. У підземеллі також спочиває могила архієпископа Сиверина Моравського (1885 – 1900 рр.) та єпископа Рафала Владислава Керницького (1912 – 1995 рр).

   

Головний неф

На межі головного нефу та пресвітерію привертають увагу дві настінні надгробні плити. Праворуч знаходиться надгробна плита Катажини Яблоновської з родини Осолінських, яка жила у ІІ половині XVIII ст. Плита повністю виготовлена із мармуру та бронзи скульптором Хартманом Вітвером у Відні та зображає дві постаті, які плачуть біля урни. Ліворуч знаходиться мармурова надгробна плита XVIIIcт. Констанції з родини Семяновських і Богуслава з родини Устшицьких з урною у фронтоні храму, а також кована із заліза кафедра, оздоблена декоративними елементами з позолоченої бронзи, яка сягає початку XIXст.

Увійшовши до храму з північної сторони опиняємося під хором, де розміщені декоративні дерев’яні лавки для міщан XVIIIcт. Йдучи далі до південної сторони зустрічаємо дві надгробні плити ХVI ст. Перша плита присвячена Бальтазару Бзовському, яворському старості, у постаті лежачого лицаря, а над ним епітафію на честь львівського митрополита архієпископа Яна Скарбка (1661 – 1773 рр.), а також сучасну відлиту з бронзи таблицю присвячену пам’яті професорів Університету Яна Казимира у Львові, страчених німцями 4 липня 1941 р. Друга зі згаданих надгробних плит нагадує лежачу постать львівського патриція Станіслава Генеля. Неподалік знаходиться епітафій педагога, патріота і письменниці Клементини Гофманової з сім’ї Танських, а також таблиця, присвячена Северину і Войцехові Дзедушицьким, що проживали у Львові на зламі XIX і XX ст.

Читати далі: Головний неф

   
Tutaj
Tutaj
Tutaj
Tutaj
Tutaj
трансляція Youtube

Сьогодні в парафії:

Свята Меса:

  • 7:30 Свята Меса польською мовою
  • 10:00 Свята Меса польською мовою
  • 17:30 Свята Меса українською мовою
  • 18:30 Свята Меса польською мовою